با این 11 روش دوچرخه سوار میشوید | ورزش

چیجوری دوچرخه سوار شیم ؟

دوچرخه سواری یکی از بهترین تفریحات هست و میتونه سرحالی بسیار خوبی رو واسه شما جفت و جور کنه ، اگه دوچرخه سواری بلد نیستین ، همین الان در ادامه ما رو دنبال کنین.

1 – یه جای امن و بی خطر واسه تمرین دوچرخه سواری پیدا کنین.

 

سطوح سفت و بتونی بهترین سطح واسه دوچرخه سواری هست اما اگه از افتادن هول و ترس دارین، زمین چمن کوتاه هم میتونه جانشین مناسبی باشه هرچند که حفظ تعادل در این نوع زمینا سخت تر هست. هر مکانی راکه واسه تمرین دوچرخه سواری انتخاب میکنین، مطمئن شید که دارای زمینی صاف، با شیب ملایم باشه و فضای زیادی هم واسه دوچرخه سواری در اختیار داشته باشین. از مکانای پر رفت و اومد، با شیب تند و ترافیک خیلی دوری کنین.

2 – هنگام دوچرخه سواری تموم موارد ایمنی رو واسه یه سواری امن و بی خطر رعایت کنین.

 

 

آموزش دوچرخه سواری

 

صندلی دوچرخه رو پایین بیارین تا جایی که بتونین خیلی راحت پاهاتون رو دور و بر دوچرخه روی زمین بذارین.

ترمزها و باد چرخه ها رو هم چک کنین.

مراقب باشین که پاچه شلوار یا دامن شما به چرخ دنده های دوچرخه گیر نکنه. بهتر هست از شلوارک یا شلوارهایی با پاچه تنگ استفاده کنین.

از پوشیدن دمپایی، سندل و شکلای جور واجور کفش پاشنه دار دوری کنین و کفش ورزشی بپوشید.

کلاه ایمنی فراموش نشه. همین طور می تونین واسه ایمنی بیشتر مخصوصا واسه بچه ها از زانوبند و محافظ دست و آرج هم استفاده کنین.

3 – مطمئن شید که طرز کار ترمزای دوچرخه رو می دونین.

 

ترمزها رو امتحان کنین و ببینین کدوم ترمز واسه چرخه های جلو هست و کدوم ترمزها واسه چرخای عقب چون در کشورای جورواجور جای ترمزا متغیر هست و بنا به راست دستی و یا چپ دستی افراد می تونه عوض شه. واسه اینکار، چرخ جلو رو بلند کنین، با دست بچرخونین و ترمزا رو یه به یه امتحان کنین.

واسه راحتی بیشتر افراد تازه کار بهتر هست از ترمز عقب استفاده کنن وگرنه با ترمز شدید جلو امکان داره پشت دوچرخه بلند شه و فرد به جلو پرتاب شه.

ترمز جلو واسه توقف دوچرخه بهتر عمل میکنه و دوچرخه در فاصله کمتری متوقف می شه.به هر حال بهتر هست اول از ترمز عقب استفاده کنین و بعد اگه لازم شد واسه توقف بهتر و سریعتر، ترمز جلو رو کم کم فشار بدین.

4 – پا به رکاب شدن رو یاد بگیرین.

 

چگونگی یادگیری دوچرخه سواری

صندلی دوچرخه رو پایین بیارین تا راحت تر اینکار رو انجام بدین. پا به رکاب شدن واسه شروع حرکت و توقف لازمه. در این حالت یکی از پاها حکم تکیه گاه رو داره و پای دیگه روی رکاب قرار میگیره. رکاب دوچر خه باید در حالت 2:40 یا 10:20 (با دقت به پای تکیه گاه) قرار داشته باشه.

موقع حرکت واسه افراد راست پا، پای چپ روی رکاب بذارین و پای دیگه رو در طرف دیگه دوچر خه روی زمین. با پای راست به زمین فشار وارد کنین و دوچرخه رو به سمت جلو هل بدین. حالا سریع پای راست خود رو روی پدال سمت راست گذاشته و رکاب بزنین.

روشای پیشرفته پا به رکاب شدن هم هست مثل قرار گرفتن بدن تو یه سمت دوچرخه، و سوار شدن بعد از هل دادن دوچرخه به جلو. این نوع روشای سوار شدن واسه افراد تازه کار پیشنهاد نمیشه.

5 – حفظ تعادل روی دوچرخه رو تمرین کنین.

 

سوار دوچرخه شید و در حال پا به رکاب شدن دوچرخه رو به جلو هل بدین و دقت کنین که دوچرخه چیجوری به دو طرف مایل میشه. تلاش کنین دوچرخه رو هدایت و نظارت کنین. اینکار رو بارها انجام بدین تا اعتماد به نفس لازم رو واسه هدایت دوچرخه به دست بیارین.

بعد دوچرخه رو با سرعت به جلو هل بدین و در حالی که پاها در هوا آویزون هست، تلاش کنین دوچرخه رو فقط با به کار گیری دستان خود هدایت و بازرسی کنین و به دور و بر دور بزنین. به تمایل بدن به مقداری خم شدن به دور و بر واسه حفظ تعادل دوچرخه دقت کنین. حالا تلاش کنین به جای به کار گیری دستا، با به کار گیری بدن با دوچرخه دور بزنین؛ میفهمید که چرخ جلو هم به طور خودکار به دور و بر می پیچد.

این مهم ترین و کلیدی ترین مهارت در آموزش دوچرخه سواری هست: حفظ تعادل و هدایت و دور زدن با دوچرخه. این مرحله رو اون قدر تمرین کنین تا در اون مهارت کافی رو به دست بیارین و به اعتماد به نفس لازم برسین.

حفظ تعادل وقتی که دوچرخه سریعتر حرکت میکنه راحت تر هست. حرکت خیلی آهسته دوچرخه، باعث تعادل و امنیت بیشتر دوچرخه سوار نمی شه.

واسه تمرین با کمک یه نفر مخصوصا واسه بچه ها، فرد کمک کننده باید پشت دوچرخه رو بگیره و به حفظ تعادل دوچرخه موقع پدال زدن کمک کنه.

در طول تمرین در اول پاها رو در دور و بر نگه دارین و روی پدال قرار ندین تا به تعادل شما کمک کنه و به شما اطمینان دهد که در صورت از دست دادن تعادل می تونین پاها رو خیلی سریع روی زمین بذارین.

 

 

6 – روی زمینی با شیب ملایم، با دوچرخه سر خوردن رو تمرین کنین.

یه فضای باز و بی خطر پیدا کنین و با دوچرخه در بالای زمینی با شیب ملایم قرار بگیرین. در حالیکه پاها در دور و بر پدال در هوا آویزون هست، در امتداد زمین با شیب ملایم به سمت پایین شیب سواری کنین. اجازه بدین که در آخر شیب روی زمین صاف به طور طبیعی از سرعتتان کم بشه و بعد از توقف کامل روی یکی از پاها یا هردو تکیه کنین. این تمرین رو بارها انجام بدین تا به سرعت، تعادل ( که حالا با سرعت بیشتر راحت تر هم شده هست) و سطح شیبدار عادت کنین.

وقتی اعتماد به نفس لازم رو پیدا کردین، هر دو پا رو موقع پایین اومدن از سراشیبی روی پدال بذارین و چندین متر رو به این صورت طی کنین.

وقتی که با قرار دادن پاها روی پدال احساس راحتی کردین، در انتهای شیب تلاش کنین به آرومی ترمز کنین. اینکار رو به اندازه ای انجام بدین که دیگه احساس نیاز واسه به کار گیری پاها در نگه داشت خود نکنین.

وقتی که نسبت به سرخوردن، پدال زدن و ترمز کردن احساس اعتماد به نفس لازم رو داشتین، دوچرخه رو به سمت راست و چپ هدایت کنین.

 

 

7 – واسه سواری حقیقی آماده شید.

صندلی دوچرخه رو بالا بیارین اما آنقدری که بازم در حالت نشسته پنجه پا به زمین برسه.

 

8 – روی سطح صاف و شیب دار پدال بزنین.

همون تکنیکهای گذشته رو روی سطح شیبدار پیاده کنین. پدال بزنین و دوچرخه رو به چپ و راست هدایت کنین فرقش اینه که در آخر شیب ترمز نکنین و روی سطح صاف هم به سواری ادامه بدین. دور زدنای به مرور رو تمرین کنین و بعد از اون دور زدنهای تیز و سریع. واسه یه توقف کامل ترمز کنین و تنها یه پا رو واسه تکیه روی زمین بذارین.

 

 

9 -روی زمین صاف پا به رکاب شدن و توقف کامل رو تمرین کنین.

در حالی که یه پا روی پدال قرار گرفته و پدالا تو یه سطح قرار دارن، پای دیگه رو بلند کنین، روی پدال دوچرخه فشار وارد کنین و شروع به رکاب زدن کنین. بعد از توقف فقط یه پا رو تکیه کنین.

 

10 – در خلاف جهت شیب پدال بزنین.

روی انتهای صاف زمین قرار بگیرین و پا به رکاب شید با سرعت به سمت بالای شیب یا تپه پدال بزنین. واسه قدرت بیشتر به سمت جلو خم شید یا به طور کامل وایسید. در طول شیب چندین بار بالا و پایین شید تا در هر دو حالت مهارت کافی رو به دست بیارین. وقتی که واسه انجام اون احساس اطمینان کردین، در نیمه راه به سمت بالای شیب توقف کامل کنین و دوباره به سمت بالا پدال بزنین.

11 – از دوچرخه سواری لذت ببرین.

 

چیجوری یه دوچرخه سوار بشیم ؟

 

به گزارش تالاب اگه همه مراحل بالا رو با موفقیت بگذرونین میشه گفت که دوچرخه سواری رو به طور کامل یاد گرفتین و این مهارت کم کم زمان بیشتر و بهتر می شه.

.

منبع : talab.org

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *